Tökfélék szezonja
Zöldségek közül a tökfélék számtalan variációban készíthetők el.
A patisszon érdekes formája megmozgatja a fantáziát. Félbevágva, a cakkos szélű kosárformákat különféle töltelékkel tölthetjük meg.
Félkörű cikkelyekre szeletelve és masszába forgatva (panírozva) pedig ki is süthetjük.
A lila héjú padlizsán egyre népszerűbb és ismertebb eledel. Rántott és töltött változatán kívül padlizsánkrémként, kenyérre kenve is fogyaszthatjuk.
Paradicsommal nagyon jól kiegészítik egymást (paradicsomos-padlizsános szabdzsi, lencsés padlizsános lecsó)
Ősz végén megnövekszik a sütőtök népszerűsége. Töklámpáson kívül sokféle étel is készülhet ebből a vidám narancsszínű zöldségből.
A levestől, a főételeken át az édességekig, igen széleskörű a felhasználási lehetősége.
A-vitamin és béta-karotin tartalma védi a szem egészségét, javítja a látást.
Fázós napokra gabonát!
Ősz során egyre hidegebb napok köszöntenek ránk, szervezetünk kevésbé kívánja a hűtő hatású ételeket (hideg ételek, tejtermék).
Előtérbe kerülnek a melegítő hatású gabonaneműek, és a tartalmasabb főtt ételek. Érdemes figyelni a szervezet jelzésére, és energiát adó, de egészséges ételeket fogyasztani.
Gabonákból kenyeret, kenyérfélét otthon is készíthetünk, a liszt alkalmazásánál törekedjünk a teljes kiőrlésű búza- vagy tönkölybúzaliszt minél nagyobb arányú alkalmazására.
Köretként vagy édességként érdemes gyakrabban használni a kölest, mely azon kívül, hogy lúgosít, erősíti az immunrendszert, és melegíti, tisztítja a lépet.
A hűvösebb időszakban szívesebben fogyasztjuk a hüvelyes növényeket is.
A hüvelyesek (bab, borsó, lencse) fehérjében gazdagok, gabonafélével kiegészítve teljes értékű fehérjét alkotnak.
Érdemes kipróbálni a feledésbe merült vagy kevéssé ismert fajtákat is, például: csicseriborsó, vörös lencse, mungó bab, aduki bab.
A jól tárolható, vermelhető zöldségeket (sárgarépa, zeller, petrezselyemgyökér, burgonya, fekete retek, cékla, sütőtök) tegyük el télire.